♥ Příjemné tvořivé dny ♥

Mokré pletení, duvilázeň

Vše má svůj vývoj tedy i tvoření z papírových ruliček nezůstává pozadu, kde jsme byli například pře deseti lety :), nedělala se z papírového pletení taková věda jako dnes. Člověk byl rád, že zrecykluje staré noviny a letáky.... Ale dnes už je to hotová alchymie....i když si myslím, že záleží na každém z nás, co si vybere. 

Pletlo se na sucho a plést se tak i může, ale jsou jisté vychytávky, které tvoření z papírových ruliček usnadní. Jedná se o to, že si  materiál, tedy papírové ruličky před samotným pletením připravíme. Pokud někdo pletl s pedigem, ví že je to materiál, který se před prací musí namáčet, aby se s ním dalo pracovat. Jde to i s papírovými ruličkami, ale má to svá  pravidla. 

Trošku o pravidlech mokrého papírového pletení

Musíme vědět, kdy budeme plést a že na pletení s ruličkami budeme mít dostatek času a to proto, aby nám ruličky nezůstaly dlouho vlhké, může se stát, že zplesniví. Samotná příprava : ruličky, rozprašovač s vodou někdo přidává i aviváž - jedno víčko, potravinářskou folii, bavlněnou utěrku, igelit. Papírové ruličky rozprostřeme po igelitu, zakryjeme špičky a konce ruliček - to aby nám zůstaly suché a šly napojovat a lepit. Rosíme, pak zabalíme do fólie, utěrky a počkáme až se ruličky nasáknou, někdo schovává narosené ruličky do lednice do druhého dne, kdy bude plést ( myslím, ale, že není nutné, stačí tak hodinka a šup na to :) ). Při pletení z papírových ruliček necháváme osnovní ruličky suché,  vlhčíme jen ty se kterými pleteme. 

Další možností je takzvaná duvilázeň, duvikoupel nebo wellnes ruliček :). Ano jedná se o jedno a to samé.

Oč jde ?  Po obarvení ruliček a jejich usušení se smicha wellness lektvar z vody a Duvilaxu ( kdo by náhodou nevěděl o co jde, je Duvilax stavební lepidlo, použivá se prevážně kbelík s modrými nápisy, existuji i jiné barvy, ale nám jde jen o modrý :) ). Mícha se v poměru tři lžíce lepidla na třičtvrtě litru vody. V tomto nálevu se papírové ruličky opět vymáchají, cca  dvě, tři minuty  a dají se usušit. Z počátku je dobré si pomoci fenem a ruličky prohrabovat a sušit, aby se neslepili. Trvá to jen chviličku a potom  nelepí. A co stane po teto proceduře ? Stanou se gumovejšími, veskeré záhyby na papírové ruličce zmizí. Před samotným pletením se musí ruličky narosit, takže se plete na mokro

Ale je na každém, zda to chce zkusit nebo ne. Každému přeci vyhovuje něco jiného, ale kdo je zvídavý, jistě vyzkouší..... a už nebude plést jinak :).

IMG_20171027_0001

 

 

 

 

Zpět do obchodu